Автор работы: Пользователь скрыл имя, 27 Февраля 2013 в 19:41, реферат
Егемендi елiмiздiң болашағы жас жеткiншектердiң бiлiм дәрежесiнiң тереңдiгiмен өлшенедi. Қазiргi заманғы бiлiм беру әлеументтiк құрылымының маңызды элементтерiнiң бiрiне айналды. Адамның жеке басын қалыптастыру негiзi бастауышта қаланатыны бәрiмiзге белгiлi. Бастауыш мектептен бастап оқушыларға бiлiмнiң қыры мен сырын жетiк таныту, қабiлеттерiн шыңдау адамгершiлiк қасиеттерiн дарытып Қазақстан Республикасының азаматы деген атаққа лайық болатындай етiп тәрбиелеу - бiздiң мiндетiмiз болмақ. Сондықтан да бастауыш мектептен бастап оқушының жан-жақты дамуына басты назар аударылуы керек.
Кiрiспе 3
Адамгершiлiк мӘдениетi ұғымының ғылыми – теориялық негіздері 7
Адамгершілік ұғымының теориялық сипаты 7
Адамгершiлiк мәдениетi мәселесiнiң педагогикалық – психологиялық әдебиеттерде зерттелуі 9
Дүниетану пәнінде адамгершiлiк мәдениетiн қалыптастырудың тиiмдi әдiс – тәсiлдер мен жолдар 22
Дүниетану ПӘНІ сабақтарында 2 - сынып оқушыларының адамгершілік мӘдениеттерін қалыптастыру 29
2- сыныптағы дүниетану пәні бағдарламасы мен оқулығына талдау 29
Дүниетану сабақтарында 2-сынып оқушыларының адамгершілік мәдениетін қалыптастыру бағытындағы озат мұғалiмдер іс-тәжiрибесiнен 38
Дүниетану сабақтарында 2-сынып оқушыларының адамгершілік мәдениетін қалыптастыруға бағытталған эксперимент жұмысының мазмұны мен нәтижесі 46
Қорытынды 58
Әдебиеттер тiзiмi 61
Тiркеме – А 67
Тiркеме - Ә 72
Тiркеме - Б 73
Констатациялық эксперимент нәтижелері экспеимент сыныбы бойынша бізді қанағаттандырған жоқ, оқушылар берілген тест сұрақтарына нақты жауап бере алмады, адамгершілікке байланысты мысалдар келтіре алмады. Сондықтан, эксперимент сыныбында адамгершілік білім мен тәрбие деңгейін көтеруге арналған оқыту экспериментін өткізуге мақсат қойдық.
Дүниетану сабағында
және сыныптан тыс оқытуда адамгершілік
мәдениетін қалыптастыру бағытында
өткізілетін жұмыс жүйесін
Құстарға қамқорлық
Кесте 5 Оқушылардың адамгершілік мәдениетін қалыптастырудың жұмыс жүйесі
Оқыту экспериментінің барысында жүргізілген сабақтар мен сабақтан тыс жүргізілген жұмыстардың кейбір үлгілерін бере отырып, оқушылардың адамгершілік мәдениетін қалыптастыру жолдарын көрсетіледі.
Сабақтың тақырыбы: Еңбекпен келген нан – қасиетті тағам.
Еңбек етпеген ішіп, жемейді.
Сабақтың мақсаты:
1 Оқушыларға адам өзіне қажетті жағдайлар туғызу үшін еңбек етуі керек деген ұғымды қалыптастыру.
2 Оқушыларға
еңбек арқылы адамгершілік қаси
Кесте 6 Көрнекі құралдар: таблица бөлшектері, суреттер, нанның суреті немесі өзі, тірек-сызба
Кезеңі |
Мұғалімнің іс-әрекеті. |
Оқушылардың іс-әрекеті | |
І Ұйымдастыру ІІ Дайындық кезеңі.
ІІІ Үй тапсырмасын тексеру.
|
Тыныштандырып. Өткен сабақтарда құрастырған сызбаны іліп, әңгіме жүргізуден бастау.
«Әдептілік» сызбасын тақтаға іліп қою.
Мұғалім: Анасы Асанға дүкенге барып нан әкеліп қой деді. Асан нанды әкелмепті. Үйде нан жоқ.
Нанды неліктен қасиетті тағам дейміз? |
Оқушылар үйден өздері ойластырып келген сызбаларына сипаттама береді. Оқушылар осы сызбаны кезектесіп түсіндіреді. Оқушылар: ұмытып кетті, ерінді, ауырып қалды, еріншек, жалқау, ол нан әкелмесе де басқа тағам ішіп қарны ашқан жоқ деген сияқты әртүрлі жауаптар береді
Оқушылар нанның адам өміріндегі пайдасы туралы айтып, әңгімелейді. Оқушылар нанның | |
| |||
ІҮ Жаңа сабақ.
Ү Бекіту. |
Нанның адам өміріне денсаулығына қандай пайдасы бар?
Мұғалім нанның бір тілімін алып, «Осыған неше адамның еңбегі сіңген? Сендер қалай ойлайсыңдар?» деп сұрақ қояды. Тақтаға сызба құрастыру.
Ілінген сызбаға қарап «Нан біздің дастарханға дейін қандай жол жүріп келеді?» деп сауал тастау.
Ата-аналарыңның еңбегі бар ма?
«Сыйға-сый» деген сөздің мәнін тағы айтып, нанды |
сыртқы қабыршығындағы дәрумендер, құрамындағы тұздар адамның өсуіне, ауырмауына, қозғалуына өте үлкен пайдасы бар екенін айтады
Дәптерлеріне: жер жыртады, егінді күтеді, жинайды, диқаншы, диірменші, комбайншы, наубайшы, дүенші еңбек етеді деп жазып, оқулықпен жұмыс жүргізеді. Ауа-райын бақылаушылар, ауланы жинағыштар, машина жөндеушілер деп жауап береді Ата-аналар еңбек етіп ақша табады. Оған нан сатып алады деген жауаптар береді.
Мақал-мәтелдер айтады. | |
Кесте 6 жалғасы | |||
ҮІ Қорытынды.
ҮІІ Үйге тапсырма. ҮІІІ Бағалау |
қадірлеу керек екені сөз етіледі.
Адам көңіл-күйі жақсы болуы үшін не істеуі керек?
10-12-беттегі мәтінді түсініп оқып, сұрақ тапсырмаларын орындау. |
Денсаулығы
жақсы болуы керек, қарны ашпау
керек, басқалармен дұрыс қарым- |
Тәжірибе-эксперимент жұмысының соңғы кезеңінде эксперимент және бақылау топтарының оқушыларынан екінші қайтара тексеру алынды. Тексеруге негіз болған көрсеткіштер:
1 Оқушылардың тіршілік атаулыны сүйе білу мәдениеті;
2 Оқушыларың
табиғатты қорғау
3 Жан-жануарға қамқорлық жасай білуі;
4 Оқушылардың
өзара көмекке келе білу
5 Оқушылардың барлық жағдайда әділ бола білуі;
6 Жолдастық қатынас мәдениетінің болуы ;
Нәтижесінде, осы көрсеткіштер негізінде эксперимент және бақылау топ оқушыларының адамгершілік мәдениет деңгейлері салыстырылды. Сыныптар арасындағы ауытқуды келесі суреттен көруге болады (Сурет 3 ).
Сурет 3 Эксперимент және бақылау тобы оқушыларының адамгершілік мәдениет деңгейінің салыстырмалы денгейі (соңғы тілік)
Соңғы тілік нәтижесі эксперимент топ оқушыларының адамгершілік мәдениет деңгейлері әр көрсеткіш бойынша артқанын көріп тұрмыз. Мысалы, эксперимент сыныбында жоғары деңгей 13 пайызға артқаны, төменгі деңгей 18 пайызға төмендегені байқалды.
Эксперимент және бақылау топ оқушыларының алғашқы және соңғы тілік қорытындылары бойынша адамгершілік мәдениетінің деңгейлік ауытқуын келесі кестеден айқын көре аламыз.
Кесте 7 Эксперимент және бақылау топтарының алғашқы және соңғы тілік қорытындыларының салыстырмалы көрсеткіштері
№ |
Көрсеткіштері |
Алғашқы тілік℅ |
Соңғы тілік℅ | ||
Эксп. топ |
Бақылау топ |
Эксп. топ |
Бақылау топ | ||
1 |
Жоғарғы деңгей |
18 |
23 |
31 |
17 |
2 |
Орта деңгей |
25 |
27 |
31 |
33 |
3 |
Төмен деңгей |
57 |
50 |
38 |
50 |
Кестеде көрсетілгендей, тәжірибе-эксперимент жұмысы нәтижесінде эксперимент және бақылау сыныптарының соңғы тіліктерінің қорытындысы бойынша эксперимент сыныбында жоғарғы деңгейі бақылау сыныбымен салыстырғанда 14 пайызға артық екендігі көрінді.
Соңғы кездері еліміздің қоғамдық өміріндегі елеулі өзгірістердің бірі білім беру саласындағы жүргізіліп жатқан реформалар екені белгілі. Елбасымыздың Қазақстан халқына жолдауында Қазақстан халқының білімі мен әл-ауқатын арттыруға, жас ұрпақтың рухани адамгершілігін жетілдіру мәселелеріне тың көзқарастардың қажеттігіне басты назар аударған.
Сондықтан да, ұрпақ тәрбиесіндегі көкейтесті мәселелердің бірі – жетілген, адамгершілік мәдениеті қалыптасқан жеке тұлға тәрбиелеу.
Бастауыш мектеп – үздіксіз білім беру жүйесінің алғашқы сатысы ретінде өзінің белгілі қызметін атқарады.
Бастауыш сынып оқушыларының бойында жалпы адамгершілік қалыптармен гуманистік, моральдық, қайырымдылық, ізгілік, өзара түсінушілік, ізеттілік, кішіпейілділік, адалдық, сыпайылық тәрізді қасиеттерді сіңіріп, олардың өзара қарым-қатынас мәдениеті мен қоршаған ортамен қарым-қатынасына мән беруіміз керек. Осыларды ескере отырып, бастауыш сынып оқушыларының дүниетану пәнінде адамгершілік мәдениетін қалыптастыруды және әр сабақпен ұштастыру, бастауыш мектеп мұғалімінен ізденістерді талап етеді. Өйткені оқу мен тәрбие тығыз байланысты екені баршамызға мәлім. Бастауыш сынып оқушыларын сабақ барысында тәрбиелеудің - өзіндік ерекшеліктері бар, күрделі үрдіс. Оқу үрдісіндегі тәрбие міндетін іске асырудағы қиындықтың бірі сыныптағы оқушылардың адамгершілік түсініктерінің әр түрлі болуында және де тәрбие күрделі үрдіс болғандықтан, бір сабақта баланы адалдыққа, қайырымдылыққа, батылдыққа, шындыққа тәрбиелеу мүмкін емес.
Дегенмен мынадай қорытынды жасауға болады: бастауыш және орта білім жүйесінде адамгершілік мәдениетінің негізгі мәселелерін басым бағытта оқып-үйрену әлі күнге дейін педагогика ғылымының және білім берудің қазақстандық тәжірибесінде өте аз, жоққа тән. Осыған орай мен зерттеу нысанасына сүйене отырып оқыту барысында адамгершілік-рухани негіздерін қалыптастырудың мәселелік-бағдарлы міндеттерін оқып-үйренуге болады деп ойлаймын.
-Оқыту мен
тәрбиелеу және оқушылардың
- Білімді меңгеру, техникасы мен технологиясын іске қосу, білік пен дағдыны игеру бастауыш сынып оқушыларының ерекшеліктерін дамыту үшін қосымша сыныптан тыс жағдайды жасауды қажет етеді.
-Бұл көрсетілген
міндеттерді бір мезгілде шешу
білім беру мәдениетінің
Оқушы мектепке білім алуға келіп, сабақ барысында олар еңбек етуге, қайырымдылыққа, адалдыққа тәрбиеленеді.
Қорыта келгенде, сабақ үрдісіндегі оқушының тұлғалық қасиетін тәрбиелеуде мынадай ерекшеліктерді ескеруіміз керек:
Дипломдық жұмысты жазу барысында бастауыш сынып оқушыларының адамгершілік мәдениетін қалыптастыруда тиімді әдіс-тәсілдерді анықталды. Яғни ұлттық әдет-ғұрып, қазақи қасеттерімізді бойына сіңірген ұрпақтың адамгершілік қасиеттері зор деуге болады.
Дипломдық жұмыстың
І-тарауында педагогика-
ӘДЕБИЕТТЕР ТІЗІМІ
- Аман-саусыз ба?
- Аман –сау болыңыз
- Аман-есенсіз бе?
- Аман –есен болыңыз
-Ассалаумалейкум
- Уа алайкум ас салам
Яғни:
Алланың нұры жаусын
Мұғалім: Міне, балалар, сәлем - әдептіліктің белгісі екен. Сәлемдесу кездескен адамдардың бір-бірінің амандығын біліп, қуанышқа бөлінуі, бір-біріне аман-саулық тілеп тілектестігін білдіруі, яғни ізеттілік пен әдептіліктің нышанын көрсетіп, тәуліктің үш мезгілінде де әрбір адам қайырлы таң, қайырлы күн, қайырлы кеш деген сөздерді амандасуға қосып, бір-бірімен ақ жарқын амандасуға тиісті екен.
Ал енді
сәлемдескенде қандай
Оқушылар жауабы:
1-оқушы: Жасы
үлкендермен немесе қыз
2-оқушы: Сәлемдескен шақта бас киміңді ал да, қол алысып болғанша киюші болма.
3-оқушы: Үлкен кісімен сәлемдескенде ізетті, әдепті бол.
4-оқушы: Кішімен кішіпейіл, ақжарқын сәлемдесу керек.
Сергіту сәті «Қыздар тобында» би
Әдептіліктің тағы қандай түрлерін білесің? Тақтадағы сурет бойынша жұмыс
1-оқушы: Таңертең
белгілі уақытта сағаттың
Ойыншықтарыңды, кітаптарыңды, басқа да керекті заттарыңды белгілі бір орынға қоятын бол. Сонда керекті затыңды оп-оңай тауып аласың.
2-оқушы: күнде таңертең, кеште беті-қолыңды, мойныңды жууға дағдылан. Даладан келгенде қол жууды ұмытпа. Күнде ұйықтар алдында аяғынды жуып жат.
Тісіңді таңертең бір, кешке бір тазала. Тіс арасында тұрып қалған тағам қалдықтарына зиянды бактериялар ұялайтынын ұмытпа.
Әркімнің өзінің тіс тазалайтын ысқышы, орамалы болуы керек.
3-оқушы: киімнің қарапайым ықшамды болсын. Киімді әр адам жасына қарай киген жөн. Үлкендер тағатын әшекейдің жас балаларға қажеті жоқ. Адамның басты көркі – тазалығы мен мұнтаздығы. Жақсылап үтіктелген киім адамның үстіне көрікті көрінеді.
Киімді шешіп іліп қоюды көрсету (бір оқушы)
4- оқушы: жақсылап
сүртілген, тазартылған