Баскетбол

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 24 Января 2011 в 19:58, реферат

Описание

Однією з найбільш поширених на сьогоднішній день ігор з м'ячем є баскетбол. Це рухома, весела гра, що розвиває спритність і витривалість. Як і будь-яка інша спортивна гра, баскетбол допомагає організму підтримувати і відновлювати здоров'я, зберігати молодість. У баскетбол грають і діти, і молодь, і люди старшого покоління. Цієї гри і присвячена моя робота.

1.Вступ

Однією  з найбільш поширених на сьогоднішній день ігор з м'ячем є баскетбол. Це рухома, весела гра, що розвиває спритність і витривалість. Як і будь-яка інша спортивна гра, баскетбол допомагає організму підтримувати і відновлювати здоров'я, зберігати молодість. У баскетбол грають і діти, і молодь, і люди старшого покоління. Цієї гри і присвячена моя робота.

2.Баскетбол - основні  правила.

Баскетбол - гра двох команд по п'ять чоловік  у кожній - народилася в США в 1891р, і стала популярною у всьому світі. Метою гри є оволодіння м'ячем і кидки в кошик суперника, в той час як інша команда намагається завадити цьому. М'яч вважається покинутим, якщо він потрапляє в кошик зверху і залишається в ній або проходить через сітку.

Кошик складається з сплетеній з  білого шнура сітки, яка не має  дна, яка прикріплюється до кільця з  внутрішнім діаметром 45 сантиметрів, виготовленому з металевого прута перетином 20 міліметрів.

Сітка кошика виготовляється таким чином, щоб м'яч вільно проходив через неї. Кільце підвішено на висоті 3, 05 метра  від підлоги і щільно прикріплений до щита в 30 сантиметрах від його нижнього краю.

Щити  зазвичай робляться з оргскла  або дерева і мають розміри 1, 8 метри по горизонталі та 1, 2 метри  по вертикалі. Вони встановлюються вертикально  на кінцях ігрового майданчика, паралельно лицьовим лініям. Нижній край щита піднятий над підлогою на 2, 75 метра. Щити винесені на 1, 2 метри в глиб майданчики від середини лицьових ліній. Підтримка конструкції перебувають за межами ігрового поля.

Майданчик являє собою прямокутник з  жорсткою поверхнею довжиною 26 і  шириною 14 метрів. Вона розмічається добре видимими лініями шириною 5 сантиметрів, які не виходять окремо в розміри майданчика.

У баскетбол  грають круглим м'ячем, виготовленим зі шкіри, гуми, нейлону або іншого синтетичного матеріалу, який вкриває  поверхню гумової камери. Окружність м'яча 75 - 78 сантиметрів, а вага 600 - 650 грамів, Він накачується повітрям так, щоб при ударі об жорстку поверхню з висоти 1, 8 метра міг відскочити вгору на 1, 2 - 1, 4 метри. М'яч в ідеалі повинен бути яскраво - помаранчевого кольору з чорними смужками.

Кожна команда складається з п'яти  грають і семи запасних гравців. Спортсмени одягнені у форму контрастних  кольорів. На майці кожного гравця, на грудях і на спині, намальований номер. На міжнародних змаганнях  вирішуються кімнати від 4 до 15. Два  баскетболіста однієї команди не можуть мати однакового номера.

Гра починається з розігрування спірного м'яча в центральному колі. Дві  людини, по одному з кожної команди, стають у центральному колі, кожен  в півколі на своєму боці майданчика. Суддя підкидає м'яч між ними так, щоб вище точці польоту його не міг торкнутися жоден з стрибнули гравців, які намагаються відкинути опускається м'яч у напрямку своїх партнерів. Спрощує гравці не мають право ловити м'яч. При його розігруванні інші вісім спортсменів повинні розташовуватися за межами центрального кола до тих пір, поки м'яч не буде введений в гру.

Як  тільки команда здобуде м'ячем, гравці можуть передавати його один одному. Стоячи на місці, гравець не має права  зробити більше одного кроку з  м'ячем у руках. Передачі є найпростішим способом пересування м'ячі. Команда не обмежена в їх кількості перед спробою кидка. Зазвичай перед тим, як кинути м'яч у кошик, команда виконує декілька передач, але це не є обов'язковим.

Іншим способом пересування м'яча є  ведення. Воно дозволяє гравцю пересуватися з м'ячем по майданчику без допомоги партнерів. Ведення здійснюється послідовними ударами м'яча об підлогу кистю руки. Гравець не обмежений у кількості ударів м'ячем при веденні, але, якщо він спіймає його після ведення, знову вести м'яч йому не дозволяється. Він повинен передати м'яч партнеру або спробувати закинути його в кошик противника. Технічний гравець вміє вести м'яч будь-якою рукою не дивлячись на нього, а спостерігаючи за діями інших баскетболістів на майданчику.

У грі немає обмежень, що стосуються того, який гравець і з якої позиції може кинути м'яч у кільце. Кожен, хто володіє м'ячем у межах площадки має право виконати кидок, але, природно, чим ближче він розташовується до кошика, тим більше у нього шансів на успіх. М'яч може бути спрямований прямо в кільце або в щит, після удару об який він відскакує в кошик.

При невдалому кидку м'яч відскакує  від кільця або щита, і будь-яка  з команд може спробувати опанувати  її. Гравці атакуючої команди намагаються  добити м'яч відскочив до кошику одразу або, оволодівши ним, зробити повторний кидок. Для того щоб виконати кидок у кошик, команді надається 30 секунд. При порушенні цього правила м'яч передається іншій команді.

Баскетбол - швидка гра, і оскільки вона проводиться  на відносно невеликих майданчиках, дуже важливо, щоб правила обмежували можливість зіткнень. Кожен гравець повинен намагатися уникати цього. У баскетболі першорядне значення надається спритності, а не силі.

Якщо  гравець, якого штовхнули, в цей  час виконував кидок і м'яч, не потрапивши до кошика, він отримує право на два штрафні кидки, які виконує без перешкоди з - за лінії штрафного кидка. Ця лінія довжиною 3, 6 метра проводиться паралельно лицьової лінії на відстані 4, 6 метра від передньої поверхні щита. За успішний штрафний кидок команді присуджується очко. Якщо одна або обидві спроби виявляться не вдалими, гравець отримує право на додаткову кидок. Спортсмен повинен залишатися за лінією штрафного кидка до тих пір, поки м'яч не торкнеться кільця або щита. До цього моменту жоден з гравців не має права входити в область штрафного кидка. Якщо останній кидок виявиться не вдалим, учасники обох команд можуть боротися за відскочив від кільця м'яч.

При бажанні команда може відмовитися  від права на пробиття штрафних кидків і ввести м'яч в гру з - за бокової лінії разом її перетину з центральною лінією. За навмисний фол (порушення правил гри) гравець завжди карається двома штрафними кидками.

Особливою формою фолу є технічною фол. Він  оголошується гравцеві на майданчику, тренеру або запасному гравцю за неспортивну поведінку, після чого слідує покарання - два штрафні кидки, які виконує будь-який учасник команди супротивника. За тим м'яч вводиться в гру звичайним шляхом. Тренер або запасний гравець за неспортивну поведінку караються одним штрафним кидком, а м'яч залишається у команди, що б'є, яка вводить його в гру з - за бокової лінії разом перетину з центральною лінією,

Гравець, що отримав п'ять персональних зауважень  автоматично вибуває з гри. При  грубому порушень правил спортсмен може бути дискваліфікований. У будь-якому випадку вибулий з гри може бути замінений запасним.

Інші  порушення правил, які не розглядаються  як фол, є просто помилками: Біг з  м'ячем в руках (пробіжка), удари кулаком  по м'ячу, ведення двома руками, повторне (подвійне) ведення, вибивання м'яча за межі майданчика, гра ногою. При помилках або фолах, які не тягнуть за собою призначення штрафних кидків, гра поновлюється вкиданням м'яча з-за бокової лінії в точці, найближчій до місця порушення. Спортсмен зобов'язаний ввести м'яч в гру за п'ять секунд. Після вдалого кидка з гри або вдалого останнього штрафного кидка м'яч вводиться в гру учасниками протилежної команди з - за лицьової лінії.

Баскетбольний матч обслуговують два судді та секретарський  апарат. Судді (старший суддя або суддя) пересуваються на різних сторонах майданчика. Вони мають рівні права. Секретарський апарат включає секундометрист, секретаря та оператора 30 - секундного часу. Судді проводять гру, подаючи сигнали свистком і застосовуючи для показу своїх рішень систему жестів.

Секретар  в хронологічному порядку підсумовує рахунок в ігровому протоколі. Він  записує попадання з гри, попадання  і промахи при штрафних кидках, реєструє фоли, одержувані кожним гравцем, і негайно інформує старшого суддю, коли баскетболіст отримує п'яту персональне зауваження. Він же повідомляє суддям про те, коли команда здійснює вісім фолів (після цього будь-який з них карається штрафними кидками двома). Секретар реєструє хвилинні перерви, взяті кожною командою, і повідомляє через суддів тренера, якщо той бере другий тайм - аут в одній половині гри. Він показує кількість фолів, скоєних гравцем, використовуючи пронумеровані покажчики, Крім того, сповіщає суддів у полі про заміни.

Секундометрист  контролює ігровий час і сповіщає про закінчення періоду спеціальним сигналом. Гра складається з двох періодів по 20 хвилин кожен. У випадку нічиєї призначаються додатковий 5 - ти хвилинний період або стільки таких періодів, скільки їх буде потрібно для того, щоб змінити нічийний рахунок, Ігрові годинник реєструють тільки чисто ігровий час. Коли суддя в полі подає сигнал, секундометрист зупиняє годинник і знову пускає їх в той момент, коли після введення м'яча в гру його торкнеться будь - хто з баскетболістів на майданчику. Годинники зупиняються при пробитті штрафних кидків.

Оператор 30 - секундного часу стежить, щоб команда  володіла м'ячем перед кидком не більше 30 секунд, і подає сигнал, якщо це правило порушено.

Після закінчення першого періоду командам надається 10 - хвилинну перерву. Другий період починається розігруванням спірного м'яча в центральному колі, як і на початку гри. Гра поновлюється спірним м'ячем так само в тих випадках, коли обидві команди мають рівні права на володіння м'ячем,

Команда, що володіє м'ячем, протягом 10 секунд повинна просунути його на половину супротивника. Після цього м'яч не можна повертати у свою тилову зону. Це буде помилкою.

Кожна команда має свого капітана. Якщо капітан залишає майданчик, він  повинен сповістити суддів, хто з  гравців буде виконувати його обов'язки, Тактика гри команди зазвичай контролюється тренером, який вирішує, хто з баскетболістів почне гру, кого і коли слід замінити. Число замін у матчі не обмежена. Заміна дозволяється лише тоді, коли м'яч «мертвий« (що вийшов з гри) і час зупинено, а якщо це відбулося після порушення правил, то тільки в тому випадку, якщо замінює команда буде володіти м'ячем. Оскільки після забитого м'яча з гри сигнал не подається і час не зупиняється

Заміна  в цьому разі не дозволяється.

Крім  заміни тренер може попросити хвилинну перерву (тайм-аут). Йому дозволяється взяти два хвилинних перерви в кожній половині гри і по одному в кожному додатковому періоді. Тайм - аут може бути наданий тільки тоді, коли м'яч «мертвий« і ігровий час зупинено,

За  вдалий кидок з гри команді  присуджується два очки. Перемагає той, хто набрав більшу кількість очок. Команді зараховується поразка, якщо вона відмовляється продовжувати гру або якщо в її складі залишиться менше двох гравців.

3.Появленіе і розвиток  баскетболу

Саме  раніше свідоцтво про гру, що нагадує баскетбол, можна знайти у стародавніх цивілізацій Центральної та Південної Америки. У Центральній Америці, на півострові Юкатан, ігрові майданчики, обнесені кам'яними стінами, датуються сьомим століттям нашої ери. Дивлячись на ці майданчики, прикрашені скульптурами богів і різними символами. Учені прийшли до висновку, що гра була частиною релігійних свят. Вона називалася "пок - тапок" і проводилася каучуковим м'ячем, зробленим з смоли священних дерев, Граючі прагнули вразити м'ячем мета, що являла собою масивне кам'яне кільце. Ця гра була схожа і на футбол і на баскетбол одночасно.

У Мексиці  в шістнадцятому столітті ацтеки грали в схожу гру, яка називалася «олламалітцлі». Її учасник, який вразив важким каучуковим м'ячем кам'яне кільце, отримував право вимагати собі одяг всіх глядачів.

Тим не менше, честь «винаходу» сучасного  баскетболу належить уродженцю Канади доктору Джеймсу Нейсміта. На відміну  від інших видів спорту баскетбол  не з'явився еволюцією вже існуючої гри - Нейсміт винайшов абсолютно нову гру, і точно відомі дата і місце проведення першого матчу.

Нейсміт працював викладачем Міжнародної тренувальної школи в Спрінгфілді (штат Массачусетс, США). Він, звичайно, і не мріяв винайти  вид спорту, який незабаром почне  змагатися з футболом, а хотів лише знайти більш цікавий, ніж гімнастика, вид зимових занять, щоб студентам не було нудно в ті місяці, коли погода не дозволяла займатися футболом і бейсболом. І Нейсміт зупинився на грі з м'ячем просто в силу того, що м'яч завжди викликав емоційну реакцію людини.

Гра, як задумав Нейсміт, повинна була проводиться у закритому приміщенні. Слід було подумати про попередження можливих травм у займається в  умовах обмеженого ігрового простору. Щоб майстерність превалювало над  силою, Нейсміт вирішила виключити з гри лінію воріт або іншу подібну мішень. Його мішень повинна була бути горизонтальної і піднятою над підлогою, поза межами досяжності для гравців. Щоб її вразити, була потрібна спритність, а не сила. До речі сказати, сам Нейсміт грав у баскетбол всього два рази, причому вів себе на майданчику досить грубо. «Одного разу, признавався він, - коли противник був мені не до снаги, я просто затиснув його, як під час змагань з вільної боротьби».